• Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
  • Mainbody Dark Theme
  • Mainbody Light Theme
  • Layout: 2 Left columns + Mainbody
  • Layout: Mainbody + 2 Right columns

מהו מרכז הערכה

מרכז הערכה הינו מפגש אחד או יותר אשר באמצעותו מנסים להגיע למיין מועמדים רבים ולהישאר בסופו של דבר עם מועמד אחד או יותר בשלב הגמר. ניתן לומר במילים אחרות כי מרכז הערכה הינומרכז-ממיין כלומר שנועד למיין הרבה אנשים ולהשאיר את מזמין המיון (כלומר במילים אחרות החברה המגייסת) עם מעט מועמדים סופיים.

היתרון של מרכז הערכה גדול אך בהמשך תוכלו לראות כי ישנם מקרים רבים בהם מרכז הערכה הוא בבחינת "לא רלוונטי" ויתרה מזאת תיווכחו לדעת כי בחלק מן המ'קרים שימוש במרכז-הערכה עשוי ליצור נזק רהב מהיתרונות שבשימוש בו.

בשנים האחרונות אנו מוצאים כי גם בכל הקשור לגיוס מיון ליווי והדרכה של כח אדם איכותי ישנם טרנדים כלומר "אופנות חולפות" אשר נועדו לתת מענה מצד אחד לחברות מגייסות ומאפשרות לחברות נותנות שירות להתפרנס בכבוד מאותו טרנד.

אין בדברינו אילו לרמוז ולו במעט כי  מרכזי הערכה אינםמצרך נכון אך יש לזכור כי לא כל מוצר מתאים לכל לקוח ונפרט.

באמצעות מרכז הערכה אנו מנסים לדמות מצבים מציאותיים אפשריים בהם עשוי אותו מועמד (או מועמדת כמובן) להיתקל בחיי היום יום של עבודה בכלל ושל המציאות התעסוקתית הרלוונטית אליה הוא מגיע כמועמד.

למשל: אם מחפשים לגייס 5 נותני שירות לחברה העוסקת במכירת מוצרי חשמל באולם תצוגה, החברה המגייסת מעוניינת כי אותם אנשי מכירות/נותני שירות יעמדו במספר קריטריונים כמו: נראות טובה (או במילים אחרות: "עובר מסך"), יכולת מילולית גבוהה, יכולת עבודת צוות, יכולת עמידה במצבי לחץ ועוד.

מעבר למיונים סטנדרטיים כמו: ניסיון מקצועי המתבסס על עברו של המועמד ואותו אפשר לגלות הן באמצעות קורות החיים והן באמצעות ראיון אישי, החברה המגייסת מבקשת להסיר ממנה את אותו סיכון של גיוס כח אדם לתפקיד מסויים ולגלות הלכה-למעשה כי אותו כח אדם לתחום המכירות ואו לתחום השירות אינו מתאים.

למען הסר ספק! מרכז הערכה במקרים כאלו עשוי להיות לעזר לא רק בשביל לגלות האם אדם כזה ו אחר יודע למכור, בשביל כך אין צורך להעביר מרכז הערכה דבר שעולה לא מעט וכרוך בהתארגנות, בתיאום, בזימון אנשים רבים ועוד. המעניין הוא כי מרכז הערכה במקרה מהסוג הזה עשוי לאפשר לחברה המגייסת לזהות תכונות אחרות שלא ניתן לגלות בשום דרך אחרת או באם לדייק בשום דרך טובה שכזו. למשל: אם רוצים לבדוק אינטראקציה (כלומר השתלבות בחברה ברמה הבינאישית)של מועמדים ישנן מספר דרכים:  ניתן לבדוק את עברו של אותו מועמד ולראות כיצד השתלב בעבר אבל איש אינו יכול להבטיח לנו כי גם במסגר אותה החברה המגייסת אותה יכולת תבוא לידי ביטוי. ניתן לראיין את אותו מועמד אבל נוכל להסתמך רק על תשובותיו ולקוות כי אנו אכן יודעים "לקרוא בין השורות" בצורה מספיק טובה את היכולות הללו.

מרכז הערכה מסוגל להעביר ברמת ה"מיקרו" בזעיר אנפין משהו מהתרבות הארגונית של אותה חברה מגייסת עוד בטרם הגיע אותו מועמד לעבוד בה ממש. יתר-על-כן, מרכז הערכה יכול והוא אכן עושה זאת בהצלחה יתרה את היכולת האינטראקטיבית ש"בין-אדם-לחברו" או במילים אחרות את יכולותיו הבין חברתיות של אותו מועמד תוך התייחסות למספר תכונות שאנו מבקשים לבדוק הימצאות או היעדר הימצאות כמו: אמפטיה, סימפטיה, שתלטנות, השתלבות, קונפורמיזים חברתי ועוד.

אז אם הכול טוב מדוע אותה הסתייגות בראשית הכתבה?  נסביר זאת.

כפי שכבר אמרנו אין זה נכון ולא ראוי למכור מוצר שאינו מתאים מתוך ניצול של מגמה.

מרכזי הערכה הינם כלי שאפתני שנועד לצמצם את מספר המועמדים אך אינו מתאים ככלי ממיין בכל מקרה. למשל:

חברה המחפשת רק איש מכיות אחד שיקח על עצמו טיפול בקו חלוקה מול שוק מוסדי.    האם מרכז הערכה יהיה הכלי המיוני הנכון ביותר? אנו בספק: מרכז הערכה אחד ייתן תוצאות שונות עבור כל מועמד ממרכז הערכה שונה  ובספק  באם המועמד שימצא המתאים ביותר יהא הבחירה הנכונה ביותר כלומר אין זה מן הנמנע כי מרכז הערכה לא יצליח לנבות את התכונות הנבדקות בצורה מניחה את הדעת.

במילים אחרות הכלי הזה הקרוי "מרכז הערכה" לא תמיד מהימן ולא תמיד תקף ככלי מיוני ועל כן יש לעשות בו שימוש זהיר.

מעניין? רוצים לקורא על מרכז הערכה של Money-Mker ?, אנא לחצו כאן.

יש לכם עוד שאלות, אנא לחצו כאן.

מעוניינים להזמין שירות אחד או יותר מאיתנו? אנא לחצו כאן.

 

 

 

 

גיוס כוח-אדם, גיוס כוח אדם, גיוס כח-אדם, גיוס כח אדם, מיון כוח-אדם, מיון כוח אדם, מיון כח-אדם, מיון כח אדם, ליווי כוח-אדם, ליווי כוח אדם, ליווי כח-אדם, ליווי כח אדם, הדרכת כוח-אדם, הדרכת כוח אדם, הדרכת כח-אדם, הדרכת כח אדם, אימון כוח-אדם, אימון כוח-אדם, אימון כוח אדם, אימון כח-אדם, אימון כח אדם, מרכז הערכה, מרכזי הערכה, ייעוץ לכח אדם

 

 

 

אנו בחברת Money-Maker 

 

name
phone
email
 checkboxinfo
 
checkbox1 checkbox3
 
checkbox2 checkbox4